تبلیغات
دهکده رمز و چیت دهکده رمز و چیت - رمز و نقد بازی MASS EFFECT 2
 

رمز و نقد بازی MASS EFFECT 2

نویسنده: proffesor nioton موضوع: pc، 

 رمز و نقد بازی در ادامه مطلب


سلام به همه ی شما عزیزان امروز دومین مطلبم رو برای شما می گذارم از شما می خواهم برای بهبود روحیه من هم شده نظر بگذارید

استودیوی بازی‌سازی پر آوازه بایوویر امسال دو بازی خوب برای طرفداران سبک نقش‌آفرینی داشت. اول از همه عصر اژدها (Dragon Age) بود که موفق شد با بازگشت به عناصر کلیشه‌ای و کلاسیک بازی‌های نقش‌آفرینی غربی، یک بازی بسیار پیچیده و چندلایه ارایه کند و بعد هم مس‌افکت2 (Mass Effect 2) که دنباله‌ایست برای یکی از بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی اکشن در کنسول ایکس‌باکس360. مس‌افکت2 یک بازی فوق‌العاده زیبا و جذاب است که اگر بخواهیم از آن ایراد دربیاوریم کم لطفی بزرگی در حق بایوویر و سازنده‌های پر کار آن خواهد بود.

قهرمان بازی کماکان فرمانده شپرد است. مس‌افکت2 با یک شروع طوفانی آغاز می‌شود. شپرد و همه همراهان‌اش در سفینه محبوب‌شان یعنی نورماندی مورد هجوم قرار می‌گیرند. نورماندی از بین رفته و شپرد در راه محافظت از افرادش از پادهای نجات جا می‌ماند. دو سال بعد شرکت سربروس که طی یک پروژه گران قیمت شپرد را با پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی بازسازی کرده، او را به‌هوش آورده و شپرد را به یک ماموریت عجیب می‌فرستد. گونه‌ای دورافتاده و ناشناخته از موجودت حاشیه کهکشان به‌نام «جمع‌کننده‌ها» شروع به کشتن و پاک‌سازی سیاره‌های محل سکونت انسان‌ها کرده‌اند. هدف اولیه در بازی جمع‌آوری یک گروه دیگر از افراد کارکشته و هدف دوم راه انداختن تقویت‌کننده امگا4 برای رسیدن به محل سکونت جمع‌کننده‌ها است.
خط داستانی اصلی بازی بسیار کوتاه است و اگر روی درجه ساده بازی را انجام بدهید، می‌شود با صرف 15 ساعت آن‌را تمام کرد. اما معمولا مس‌افکت2 را برای این بازی نمی‌کنیم که زود تمام بشود بلکه هدف چرخیدن در کهکشان بسیار بزرگ راه شیری و گشت‌وگذار در منظومه‌های مختلف است تا بتوان همه ماموریت‌های جانبی را انجام داد. مس‌افکت2 آن‌قدر امکانات جانبی برای ارائه دارد که مدت‌ها برای دیدن آن‌ها لازم لازم دارید.

گیم‌پلی مانند شماره قبلی اکشن سوم‌شخص است. شما فرمانده شپرد را کنترل می‌کنید و مانند بازی‌های اکشن مدرن از قبیل Gears of War، روند اکشن‌ها به صورت هدف گیری سوم‌شخص و پناه گرفتن پشت موانع است. در هنگام مبارزه‌ها می‌توانید از سلاح‌های جنگی از قبیل مسلسل، نارنجک‌انداز، تک‌تیرانداز، کلت و شات‌گان استفاده کنید. برای کمک به مبارزه‌ها دو نوع قدرت تکنیکی (موثر در برابر روبات‌ها و ماشین‌ها) و بایوتیک (معادل جادو و «نیرو» در جنگ ستارگان) هم وجود دارند. تیم شما مثل سابق از سه‌نفر تشکیل شده که این سه‌نفر باید از نظر قدرت استفاده از هر کدام از این سه‌روش مکمل هم باشند.


اکشن‌ها عالی هستند و هوش مصنوعی به‌خوبی یاران شما را هدایت می‌کند. البته می‌توانید در حین بازی به آن‌ها دستور هم بدهید. اما در کنار اکشن‌ها، خطوط داستان جذاب مس‌افکت2 مهم‌ترین عامل جذابیت بازی به‌شمار می‌آیند. تعداد زیادی ماموریت جانبی و داستان فرعی وجود دارند که در طول آن‌ها بارها و بارها به دوراهی‌هایی اخلاقی می‌رسید که باید بین خیر و شر یکی را انتخاب کرد. مکالمه‌های درختی در مس‌افکت2 بسیار پیچیده‌تر از قبل هستند. خوبی بازی این است که نویسنده‌ها حداکثر سعی‌شان را کرده‌اند تا دیالوگ‌ها برخلاف دیگر بازی‌های نقش‌آفرینی، مختصر و مفید باشد.

بخش عمده‌ای از بازی در سفینه جدید شما می‌گذرد. در سفینه می‌توانید با افراد تحت استخدام صحبت کرده و به درد دل‌های آن‌ها گوش کنید. همه افراد تحت فرمان شما یک ماموریت وفاداری (Loyalty Mission) دارند که پس از انجام آن‌ها می‌توانید وفاداری کامل این افراد را کسب کنید. افراد وفادار در مبارزه‌ها می‌توانند از توانایی‌های بیشتری بهره بگیرند. وقتی در سفینه فضایی هستید می‌توانید بین ماموریت‌ها در گوشه و کنار کهکشان بچرخید و هر جا یک سیاره دور افتاده دیدید به استخراج منابع لازم از آن بپردازید. مینی‌گیم مربوط به استخراج منابع بسیار جذاب و جالب است و طولی نمی‌کشد که شما را معطل خودش بکند.


مس افکت 2mass efect 2

در سطح سیاره‌ها علاوه بر ماموریت‌های اصلی، می‌توانید با صحبت با محلی‌ها، چند ماموریت فرعی را هم فعال کنید. بخش عمده‌ای از ماموریت‌های فرعی به توانایی تحت تاثیر قرار دادن طرف به‌صورت کلامی بستگی دارد. اگر آدم خیلی خوب یا خیلی بدی باشید می‌توانید از راه درخواست دوستانه یا تحت فشار قرار دادن به هدف برسید. البته مس‌افکت2 برخلاف دیگر بازی‌های نقش‌آفرینی همه کارهای خوب و بد شما را به یاد دارد و کارهای بد اثر کارهای خوب را از بین نمی‌برند.

نویسنده‌ها حداکثر سعی‌شانرا کرده‌اند تا دیالوگ‌ها برخلاف دیگر بازی‌های نقش‌آفرینی مختصر و مفید باشد

در بخش صدا و تصویر هم مس‌افکت2 هیچ کم و کسری ندارد. موتور پایه آنریل3 با حداکثر توان برای خلق سیاره‌ها و دنیاهای ناشناخته و موجودات بیگانه فضایی به‌کار گرفته شده است و بهترین گوینده‌ها در نقش کاراکترهای اصلی صحبت کرده‌اند. پس از یک بار تمام کردن بازی، می‌توان به منابع قابل توجهی از عناصر برای آپگرید کردن زره‌ها، سلاح‌ها و سفینه دست پیدا کرد و تازه نوبت امتحان کردن بازی روی درجه مشکل‌تر و دیدن راه‌های دیگر تمام کردن ماموریت و پایان دیگر داستان می‌شود.


مس‌افکت2 یک بازی کامل و بی‌نقص است و به‌خاطر سیستم نه‌چندان پیچیده نقش‌آفرینی که دارد، می‌تواند تازه‌کارها و کسانی که اهل بازی‌های نقش‌آفرینی نیستند را هم جذب کند. این بازی را از دست ندهید.

اینم ترینر بازی از اینجا دانلود کنید.

 

() نظرات